Poradnie TopMedico
Badania dla uczniów i studentów
Lekarz nefrolog - lekarz chorób układu moczowego
Poradnia lekarska nefrologiczna TopMedico znajduje się w Zamościu przy ul. Młodzieżowej 6.
W naszej poradni TopMedico oferujemy szeroki zakres usług ze specjalizacją – nefrologia. Porad z tego zakresu udzielają Lek. med. Renata Budzyńska-Nosal. Wizytę u lekarza specjalisty można umawiać przez kontakt telefoniczny. Rejestracja w prywatnej poradni TopMedico wymaga wcześniejszej rejestracji. Wcześniejszy kontakt i potwierdzenie rejestracji u lekarza nefrologa daje gwarancję wizyty bez kolejek. Warto zapoznać się wcześniej z aktualnym grafikiem przyjęć pacjentów poradni nefrologicznej.
Badania USG nerek u lekarza nefrologa dla Pacjentów prywatnych
Badania ultrasonograficzne (USG) nerek stanowią kluczową metodę diagnostyczną, umożliwiającą ocenę zdrowia nerek oraz wczesne wykrywanie ewentualnych problemów. Dla pacjentów poszukujących szybkiego dostępu do precyzyjnej diagnostyki, opcja prywatnych badań USG nerek oferuje wiele korzyści i wyjątkową wygodę.
Szybki dostęp do Diagnostyki zdrowia nerek
Korzyścią główną z wyboru prywatnych badań USG nerek jest możliwość uzyskania szybkiego dostępu do diagnostyki przez specjalistę lekarza nefrologa. W odróżnieniu od publicznych placówek medycznych, gdzie czas oczekiwania może być dłuższy, pacjenci prywatni mogą umówić się na badanie w krótszym czasie, co pozwala na szybką reakcję na ewentualne objawy lub wątpliwości.
Indywidualne podejście do Pacjenta
Prywatne badania USG nerek przeprowadzane przez nefrologa w gabinecie TopMedico, charakteryzują się indywidualnym podejściem do pacjenta. Nasi lekarze specjaliści oraz personel medyczny oferują spersonalizowaną opiekę i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości podczas badania. To pozwala pacjentom lepiej zrozumieć przebieg badania, wyniki oraz ich znaczenie dla zdrowia nerek.
Komfort i dyskrecja podczas badania
Wybierając prywatne badania USG nerek w TopMedico, pacjenci mogą cieszyć się większym komfortem oraz dyskrecją niż w placówkach publicznych. Nasze gabinet medyczny jest wyposażony w nowoczesne urządzenia diagnostyczne, a atmosfera sprzyja dyskrecji i komfortowi pacjenta podczas badania.
Jak najszybciej umówić się na badanie medycyny pracy?
- poniedziałek – 16:00 – 18:00
- sobota – 14:00 – 16:00
Lekarz nefrolog przyjmuje w gabinecie TopMedico w Zamościu przy ul. Młodzieżowej 6. W celu wizyty, warto zapoznać się wcześniej z aktualnym grafikiem godziny przyjęć pacjentów poradni nefrologicznej.
Co to jest nefrologia?
Nefrologia to dziedzina medycyny specjalizująca się w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu chorobom nerek oraz układu moczowego. Nefrolodzy, czyli lekarze specjaliści w dziedzinie nefrologii, zajmują się kompleksową opieką nad pacjentami cierpiącymi na różnego rodzaju schorzenia nerek, zarówno ostre, jak i przewlekłe.
Poradnia nefrologiczna specjalizuje się w chorobach nerek oraz układu moczowego. Pacjenci cierpiący na schorzenia tego narządu, skarżą się na dolegliwości które w znaczący sposób wpływają na jakość ich życia. Pacjenci którzy zauważają niepokojące objawy z nerkami, kierowani są do specjalisty nefrologa przez lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz pierwszego kontaktu najczęściej zleca podstawowe badania moczu.
Kiedy warto pójść do nefrologa?
Nefrolog to lekarz, specjalista nefrologii, z którym trzeba się skonsultować, gdy pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, podpuchnięte oczy oraz nadciśnienie, częste oddawanie moczu w nocy- objawy towarzyszące schorzeniom nerek.
Konsultacja nefrologiczna jest zalecana osobom, które mają problemy z układem moczowym, w tym z nerkami, dolegliwości te mogą przyjmować charakter przewlekły i nawracający. Zakażenia układu moczowego, krwiomocz, białkomocz – to tylko niektóre z chorób, których leczeniem zajmuje się nefrolog. Lekceważenie problemów zdrowotnych przez pacjentów może prowadzić do poważniejszych chorób. Dlatego też nie warto odkładać wizyty u specjalisty. Dobry nefrolog przeprowadzi Państwa przez cały proces diagnostyki i ewentualnego leczenia. W diagnostyce chorób nerek i układu moczowego, obok wywiadu z pacjentem, zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie badań uzupełniających, które wskaże wykonać nefrolog.
- układu moczowego
- nerek
Częste pytania do lekarza nefrologa
Czy potrzebujesz skierowania do nefrologa?
Idąc do lekarza nefrologa trzeba udać sie do lekarza rodzinnego aby wziąć skierowanie. Lekarz rodzinny na skierowaniu pisze rodzaj specjalizacji, natomiast nie pisze konkretnego lekarza specjalisty nefrologa.
Typowe schorzenia leczone przez nefrologa
– leczenie chorób nerek – przewlekła choroba nerek,choroby kłębuszków nerkowych,śródmiąższowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, tubulopatie, torbiele nerek, nowotwory nerek.
– leczenie układu moczowego– zapalenie układu moczowego najczęściej łączy się z problemami z oddawaniem moczu i pieczeniem cewki moczowej.
– nefropatia cukrzycowa – choroba nerek, która rozwija sie u diabetyków z powodu utrzymującego się wysokiego poziomu cukru we krwi, czasami prowadzi do niewydolności nerek wtedy stosuje się dializy.
– torbielowatość nerek – jest to dolegliwość w której tworzą się w obrębie nerek mnogie, rozrastające się torbiele wypełnione płynem.
– kłębuszkowe zapalenie nerek – choroba która charakteryzuje się stanem zapalnym kłębuszków nerkowych co w konsekwencji prowadzi do nieprawidłowej pracy nerek.
– kamica nerkowa – jest to przypadłość polegająca ta tym, że w układzie moczowym pojawiają się złogi (kamienie moczowe).
– białkomocz – to nic innego jak obecność białka w moczu, inaczej proteinuria.
– krwiomocz – czerwone lub brunatne zabarwienie moczu spowodowane dużą ilością erytrocytów.
– krwinkomocz – mocz ma prawidłową barwę, gołym okiem bez badań laboratoryjnych krwinkomoczu nie można stwierdzić.
– hamowanie progresji niewydolności nerek własnych – dializoterapia i transplantacja nerek.
– diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego – przewlekłe utrzymujące się podwyższenie ciśnienia skurczowego powyżej 140 mmGh lub ciśnienia rozkurczowego powyżej 90 mmGh.
– diagnostyka i leczenie uszkodzenia nerki przeszczepionej – leczenie ostrego odrzucenia hormonalnego jest odmienne niż komórkowego i polega na eliminacji krążących przeciwciał oraz hamowaniu ich produkcji poprzez wpływ na limfocyty B lub plazmocyty.
– problemy związane z dializoterapią – choroby układu sercowo – naczyniowego ( niewydolność serca, choroba wieńcowa, miażdżyca naczyń obwodowych) oraz cukrzyca i jej powikłania.
– hemodializa – zabieg leczniczy polegający na usuwaniu z krwi nagromadzonych w niej zbędnych substancji, produkty przemiany materii i nadmiar wody.
– dializa otrzewnowa – usuwanie z organizmu toksyn i nadmiaru płynów wykorzystująca naturalną zdolność filtracyjną błony otrzewnej wyściełającej od wewnątrz jamę brzuszną.
Jakie badania wykonuje lub zleca nefrolog?
– posiew moczu – to badanie polegające na hodowli materiału z próbki moczu, dzięki czemu wykrywa i rozpoznaje bakterie powodujące infekcje dróg moczowych.
– ogólne badanie moczu – to podstawowe badanie wykonywane dla rozpoznania chorób nerek i dróg moczowych.
– badanie GFR – to badanie polegające na ocenie działania nerek, nazywane jest również przesączaniem kłębuszkowym.
– badanie poziomu kreatyniny – badanie wykonywane z surowicy krwi określa prawidłowości filtracji kłębuszkowej w nerkach.
– badanie poziomu sodu i potasu we krwi – badanie polegające na pokazaniu stężenia potasu i sodu we krwi, badanie wykorzystywane jest w leczeniu chorób nerek.
– badanie poziomu mocznika – badanie oznacza stężenie mocznika w surowicy, określa czy nerki spełniają funkcję wydalniczą.
– badanie poziomu wapnia i fosforu we krwi – badanie ocenia ryzyko powikłań w przewlekłej chorobie nerek, oraz u chorych dializowanych.
– gazometria krwi – badanie laboratoryjne krwi umożliwiające rozpoznanie zaburzeń równowagi
Co to jest przewlekła choroba nerek?
Przewlekła choroba nerek (PChN) to stan, w którym nerki stopniowo tracą swoją zdolność do wykonywania swoich funkcji, prowadząc do narastającej utraty funkcji nerek przez dłuższy okres czasu. Jest to proces stopniowy, który może trwać przez wiele lat, zazwyczaj bez wyraźnych objawów na początku. W miarę postępu choroby mogą jednak występować objawy oraz zwiększa się ryzyko powikłań zdrowotnych. Dlatego warto kontrolować swój stan układu moczowego u lekarza nefrologa.
Przewlekła choroba nerek może mieć różne przyczyny, ale często jest spowodowana przez:
- Cukrzycę: Wysoki poziom cukru we krwi może uszkadzać naczynia krwionośne nerek.
- Nadciśnienie tętnicze: Wysokie ciśnienie krwi może uszkadzać naczynia krwionośne nerek i prowadzić do ich stopniowej utraty funkcji.
- Choroby autoimmunologiczne: Takie jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów czy inne choroby, które mogą atakować nerki.
- Choroby genetyczne: Pewne genetyczne schorzenia mogą predysponować do uszkodzenia nerek.
- Nefropatia polekowa: Niektóre leki lub toksyny mogą uszkodzić nerki.
- Infekcje nerek: Powtarzające się infekcje dróg moczowych mogą prowadzić do uszkodzenia nerek.
Objawy przewlekłej choroby nerek mogą obejmować:
- Obrzęki wokół oczu, dłoni, stóp czy kostek.
- Zmiany w oddawaniu moczu, takie jak zmniejszenie ilości moczu, krwi w moczu czy problemy z oddawaniem moczu.
- Zmęczenie, osłabienie i utrata apetytu.
- Wysokie ciśnienie tętnicze.
- Ból pleców, w okolicy nerek.
Diagnoza PChN opiera się na badaniach krwi i moczu, które pomagają ocenić funkcję nerek oraz identyfikować ewentualne zmiany. W zależności od przyczyny choroby i jej zaawansowania, leczenie może obejmować modyfikacje diety, kontrole ciśnienia krwi, leki oraz w zaawansowanych przypadkach konieczność dializy lub przeszczepu nerki.
Wczesne wykrycie przewlekłej choroby nerek jest kluczowe dla zapobiegania postępu choroby i minimalizowania powikłań. Osoby z czynnikami ryzyka, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby autoimmunologiczne, powinny regularnie monitorować stan swoich nerek poprzez badania kontrolne u lekarza nefrologa.
Dlaczego powinienem/ch powinna się umówić na wizytę u nefrologa?
Jak przygotować się do wizyty u nefrologa?
Jakie badania będą przeprowadzone podczas wizyty u nefrologa?
Czy wizyta u nefrologa będzie bolesna?
Czy będę musiał/musiała poddawać się dializie lub przeszczepowi nerki?
To zależy od oceny lekarza oraz stanu twoich nerek. Wizyta u nefrologa ma na celu ocenę zdrowia nerek i ustalenie najlepszego planu opieki. Nie każdy pacjent wymaga dializy lub przeszczepu nerki, ale jeśli takie zabiegi będą konieczne, lekarz omówi to z tobą szczegółowo.
Jak mogę dbać o zdrowie nerek w codziennym życiu?
Jak często powinienem/ch powinnam się kontrolować u nefrologa?
Czy mogę dalej prowadzać aktywny tryb życia z chorobą nerek?
Uwaga! Każdy pacjent wymaga indywidualnej oceny podczas wizyty lekarskiej. Wizyta u nefrologa ma na celu dostarczenie odpowiedzi na twoje konkretne pytania oraz opracowanie planu opieki, który będzie odpowiedni dla twojego zdrowia i potrzeb.
Zadzwoń i zamów wizytę w poradni nefrologicznej TopMedico
Lekarze poradni nefrologicznej TopMedico
Kadra lekarska przychodni TopMedico w Zamościu
Oferujemy najlepsze standardy leczenia pacjentów z Zamościa i okolic.
Nowoczesne gabinety lekarskie
Dobra poradnia lekarska to przede wszystkim lekarze specjaliści służący swoim doświadczeniem i wiedzą. Jednak aby skutecznie służyć poradą lekarską, gabinety medyczne TopMedico wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny.
Certyfikowani lekarze
Nasi lekarze regularnie podnoszą swoje kwalifikacje
uczestnicząc w szkoleniach realizowanych w całym kraju. wiedza zdobyta na kursach służy pacjentom z całego rejonu Lubelszczyzny.
Lekarze dbający o pacjenta
Pozytywne opinie o naszej poradni jeszcze bardziej mobilizują nas do cięższej pracy.
Dołącz do grona zadowolonych pacjentów i zamów wizytę w poradni nefrologicznej TopMedico w Zamościu.